Testvérvárosok polgárainak találkozói
Testvérvárosok polgárainak találkozói
2014-06-18...2014-06-22
(10 ÉVE)
1. alprogram, 1.1. pályázati típusra vonatkozóan
Részvétel: a projekt lehetővé tette a találkozókat 235 állampolgár részvételével, akik közül 55 fő Cleja (Klézse), Tusnád (Tușnad) RO - Románia, és 180 fő Ipolykeszi (Kosihy nad Ipľom), Nagycsalomja (Veľká Čalomija), Ipolybalog (Balog nad Ipľom) SK - Szlovákia lakosai.Helyszín/Dátumok: a találkozó helyszíne Dejtár, Budapest (HU - Magyarország) volt, 2014. június 18-22 között.
A részletes beszámoló itt olvasható, vagy innen letölthető:
Testvérvárosok polgárainak találkozói
2014-06-18 (10 ÉVE)
Beszámoló a Nyitónapról
A Testvértelepülési tapasztalatcsere találkozó – Nyitónapján Dejtár Község polgárai fogadták az érkező vendégeket.. Az első nap sor került a programok ismertetésére, Képviselő-testületek találkozójára és a meghívottak lehetőséget kaptak a bemutatkozásra, elindult az eszmecsere a polgári jogokról, identitás tudatról. A 20 éve alakult EU-hoz 10 éve csatlakozott testvértelepüléseinkről összesen 240 fő kapott meghívást: Ipolykeszi (SK) 60, Ipolybalog (SK) 60, Nagycsalomja (SK) 60; Szeret Klézse Alapítvány és Tusnád (RO) 60; EU-n kívül Ukrajna és Szerbia10 valamint Dejtár 1000 fővel képviseltette magát. A vendégek elszállásolását a település lakosai vállalták.Testvérvárosok polgárainak találkozói
2014-06-19 (10 ÉVE)
Beszámoló az 1. napról
Az EU polgár Magyarországon - tapasztalatszerző tanulmányi kirándulás Budapestre programon a delegációk tagjaival együtt, alkalmunk nyílt hazai döntéshozókkal is megvitatni polgári találkozónk vezértémáit. Az Európai Parlament képviseletén a közelmúltban lezajlott választásokról közvetlen információkhoz jutottunk. Az előző napi vita folytatásaként közvetlen válaszokat kaptunk olyan kérdésekre, mint milyen előnyökkel jár számunkra az uniós polgárság, és milyen Európát várhatunk 2020-ban, mi a jelentősége az Európai Parlamenti választásoknak. A Dejtári Általános Iskola volt és jelenlegi diákjai, szüleikkel is részt vettek az erdélyi és felvidéki diákokkal együtt a BUDAPESTI KIRÁNDULÁSON.A Parlamentben fogadta őket Balla Mihály képviselő úr, majd megtekintették a Kossuth teret, végül találkoztak a törvényhozás képviselőivel.
Az Unió működésének bemutatása, Hadtörténeti Múzeum megtekintése, séta a Margitszigeten zárta a programot.
6 busszal indultunk, összesen 300 fő vett részt. Rendkívül fontos eredménynek tartjuk, hogy így az unió működéséről, felépítéséről tartott 3x1 órás szakértői előadást ilyen nagyszámú európai polgár hallgathatta meg.
Testvérvárosok polgárainak találkozói
2014-06-20 (10 ÉVE)
Beszámoló a 2. napról
Az előző napi információk feldolgozása: Mit jelent számunkra, milyen előnyökkel jár az uniós polgárság? Az EU csatlakozás 10. évfordulóján kerül sor a testvértelepülési okmányok ünnepélyes aláírására. Az ünnepi alkalom az európai identitást erősítette a résztvevőkben a kultúra, hagyományok és a generációk közötti párbeszéd a fontosságát megtapasztva.E napot kapcsolódó programok is színesítették:
Zászlófelvonás: Ünnepi megemlékezés a Mastrichti szerződés 20. évfordulójáról.
09:15-14:00 GYERMEKEK NAPJA játékos tevékenységekkel:
- Európai Uniós mesék szereplői (bábkészítés)
- Európai Uniós térkép elkészítése, vetélkedők
- Község bemutató
- Bűnmegelőzési bemutatók, rendőrautó, kutyás műsor
- Sorversenyek, közös torna
- Ugrálóvár, érdekes játékok, tevékenységek.
Testvérvárosok polgárainak találkozói
2014-06-21 (10 ÉVE)
Beszámoló a 3. napról
HÍDVERÉS az Ipoly folyón, Kerékpározás határok nélkül. Gyermekjátékok, kirakodók utcája a sportpályán. Sütés nélküli sütemények versenye. "SZÜLŐFÖLDEM" c. ünnepi műsor, Falunapi mulatság. Köszöntőt mondott Balla Mihály országgyűlési képviselő, az OGY. Külügyi Bizottságának elnöke. Testvértelepülések kulturális bemutatói.SZAKMAI PROGRAMOK: Térségünk európai uniós képviselője rövid tájékoztatója a az EU Parlamenti választás fontosságáról. Eszmecsere az Európai Parlamentben 2014-ben sorra került választásokról. Kerekasztalbeszélgetés a délelőtt bemutatott hagyományokról, a nemzeti identitás megőrzéséről az egyes tagállamokban, a helyi részvételről településeink fenntartható fejlesztésében. A soknemzetiségű Európában a hagyományőrzés is hozzájárul a nemzeti identitás megőrzéséhez. Minden település jövőjét egyaránt meghatározó feladat, az életminőség javítása és az EU alapvető értékrendjének való megfelelés. A kérdéskör feldolgozásával célunk volt, képessé tenni polgárainkat arra, hogy részt vegyenek településük fenntartható fejlesztésében.
Testvérvárosok polgárainak találkozói
2014-06-21 (10 ÉVE)
Beszámoló a Zárónapról
A délelőtti szórakoztató programok idején és a délutáni szakmai konferencián egyaránt alkalmunk volt megvitatni, hogy a 2012-es év "aktív időskor és a generációk közötti szolidaritást" miképpen tudjuk magunkévá tenni saját településeinken.A generációk közötti párbeszédben a nyugdíjas korosztály és a fiatalság megtárgyalta milyen Európát várhatunk 2020-ban, a korosztályok közötti párbeszéd az esélyteremtés záloga fiataljaink számára.
A találkozó eredményeinek számbavételét követően a nap végén helyi termékek átadásával elbúcsúzunk vendégeinktől.